Ha Balatonfüreden járok, kihagyhatatlan a Jókai-villa meglátogatása, még akkor is, ha zárva van, ahogy azt valamelyik szeptemberi hétfőn találtam. Persze kívülről is szép, de miért, illetve mit érdemes tudni róla? Összeszedtem röviden. Jókai a telket 1867-ben, az Osztrák–Magyar Monarchia megalakulásának évében orvos sógora rábeszélésére vásárolta. Az egészségügyi problémákkal küzdő író három éven belül a saját maga tervezte villa lakosa lett, amelyet az akkori fürdőtelep legjelentősebb magánépületeként jegyeztek. A kora eklektikus stílusban emelkedett házban tágas előcsarnok, veranda, szalon, hálószobák, télikert, konyha és étkező van.
Az építkezés remek ötletnek bizonyult, a tó szépsége, a levegő, a savanyúvíz jó hatással volt Jókai egészségére, a harmonikus környezet tökéletes kulisszát biztosított az alkotáshoz és az egyébként nagyszámú hobbijának gyakorlásához. Belépéskor kis előkerten vezet az út a villába, ahol Jókai saját maga gondozta a növényzetet, oltotta messzi földről érkező rózsáit. Az író komoly gyakorlati és elméleti kertészeti ismereteket szerzett. Természettudományos érdeklődését jelzi a verandán álló távcső, ami előtt gyakran időzött az éjszakai eget kémlelve, de a sétány, az érkező hajók, illetve a kikötő társasélete is erősen lekötötte a figyelmét.
Ebbe az inspiratív környezetbe érkezett meg közel húsz éven át minden tavasszal Jókai családjával, állatseregletével, újfundlandi kutyáival, madaraival, szarkájával, hogy aztán a csípős hidegek hazaszólítsák pesti otthonába és svábhegyi rezidenciájába, Budára. Mi mást fűzhetnénk hozzá, ha nem azt, hogy: demegvennénk!
Álomházak, házálmok. Csatlakozz hozzánk, a Demegvenném blog-hoz és küldd el a te álmodat is: demegvennem@gmail.com.
Fotó: Demegvenném Team/Otthon édes